Dynasty Fantasy NBA PL

Mapa Odsyłaczy Strona Główna Baza Danych Chicago Bulls  Los Angeles Lakers New York Knicks Vancouver Grizzlies San Antonio Spurs Orlando Magic Portland Trail Blazers Charlotte Bobcats Charlotte Hornets Boston Celtics Minnesota Timberwolves Toronto Raptors Atlanta Hawks Washington Wizards Phoenix Suns Memphis Grizzlies Philadelphia 76ers Milwaukee Bucks Detroit Pistons Houston Rockets

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2023-06-14 11:13:01

solekck

Komisarz

Zarejestrowany: 2013-05-24
Posty: 564
Punktów :   

Propozycje zmian w CBA

Propozycje zmian w CBA

Offline

 

#2 2023-06-14 14:19:12

jkrecidlo

Komisarz

Zarejestrowany: 2017-09-02
Posty: 589
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

1. Wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia wydatków
Salary cap jest w lidze tylko teoretyczne. Tak naprawdę, większość drużyn operuje z salary cap na poziomie 170M$ (hard cap), a nie 123M$ (salary cap). Rozumiem, że i w NBA większość drużyn przekracza limit wydatków, ale są tam jakieś ograniczenia – zaczęło się od luxury tax, skończyło na karach za przekroczenie APRON. I uważam, że i my powinniśmy wprowadzić jakieś ograniczenia, i to od zaraz, by uatrakcyjnić rynek FA i doprowadzić do jakiegokolwiek wyrównania szans, bo dziś czyszczenie salary cap przed FA jest kompletnie bez sensu.

Rok temu proponowałem takie rozwiązanie: „Mamy 120M$ salary cap, 150M$ APRON i 170M$ hard cap. W dniu zakończenia sezonu, powiedzmy 30/06, wszystko, co ponad APRON, obniżałoby granicę hard-capu. Jeśli 30/06 masz w salary 165M$, to w kolejnym sezonie masz hard cap na poziomie 155M$”.

Teraz, mogę zaproponować inną opcję, identyczną jak ta wprowadzona w NBA. Mamy salary cap na poziomie 125M$. Ustalimy sobie punkt APRON na poziomie np. 140-150M$. Jeśli go przekraczasz, to tak samo jak w normalnej NBA nie masz wyjątków, nie możesz wymieniać wyborów w drafcie, nie możesz przyjmować więcej salary, itd.

Moim zdaniem, musimy dokonać zmian, które doprowadzą do większego balansu. Dziś, najmocniejsze drużyny zatrzymują po 8-9 graczy, bo a) mogą oferować czteroletnie kontrakty, b) mogą wydawać w nieskończoność. To doprowadza do zmniejszenia rywalizacji w lidze.

2. Czteroletni maksymalny kontrakt tylko przed startem FA
To pomysł, który uatrakcyjni FA. Rozmawialiśmy o tym już przed rokiem, nie weszło w życie, teraz najwyższy czas. Doprowadzi to niekiedy do fatalnych umów, jasne, ale zespół z miejscem w salary cap będzie miał choćby szansę na pozyskanie dobrego zawodnika.

3. Skróćmy czas na przebijanie ofert w FA
Nie chcę wskazywać palcem, ale zmawianie się w celu nieprzebijania oferty, by przyblokować czyjś cap-space jest nagminne. Trzeba znaleźć sposób, by ten problem rozwiązać, bo jeden dupek, który będzie trzymać czyjąś wysoką ofertę tylko po to, by utrudnić komuś życie, kompletnie psuje całą zabawę.

Spróbowałbym np. rozwiązania, w którym czas „zatwierdzania” oferty „własnego” FA wynosiłby np. 24 godziny, a czas „zatwierdzania” „zewnętrznej” oferty wynosiłby np. 12 godzin. Że jeśli ja chciałbym przedłużyć „swojego” Kawhiego i dałbym mu kontrakt 3x30, to wszedłby on w życie w ciągu 24 godzin. Ale gdyby ktoś złożył ofertę „mojemu” Kawhiemu 3x30, to ona wchodziłaby w życie w ciągu 12 godzin. Dzięki temu nieco faworyzowani byliby ludzie z cap space'em, ale też wprowadziłoby to więcej zamieszania na FA i ograniczyłoby takie chamskie próby przytrzymywania kasy.

Offline

 

#3 2023-06-28 11:59:06

oeskaer

Komisarz

Zarejestrowany: 2015-10-13
Posty: 910

Re: Propozycje zmian w CBA

Póki co, bazując na krótkiej dyskusji na Twitterze, wygląda na to, że największym game changerem i zabiegiem, który faktycznie może poprawić przebieg naszego FA jest umożliwienie podpisywania graczy w wybranej kolejności, którą określałoby się dopiero po FA. To umożliwiłoby zespołom z miejscem w salary, lepsze planowanie i brak konieczności zapychania wolnego miejsca swoimi graczami (FA z BR).

Oprócz tego, po krótkim zastanowieniu się, nie jestem pewien, czy proponowane powyżej ograniczenie wydatków dla drużyn z największym salary, jest konieczne. Sprawdziłem sytuację historyczną ligi i mam wnioski takie, że choć kilka GMów zdołało się utrzymać na topie przez kilka lat z rzędu, to jednak nikt w historii ligi nie zrobił b2b, a dodatkowo gracze, którzy zmuszeni byli robić rebuild, byli w stanie zrobić to sprawnie i jest sporo takich przykładów. Obecne zasady związane z hard capem, salary capem itd. są dla wszystkich jednakowe, więc nie jestem w 100% przekonany, czy ma sens karać graczy aktywniejszych i lepiej planujących wydatki. Byłoby ekstra, jakby więcej osób się wypowiedziało. Ważne, żeby dany pomysł poprawiał ogólny stan ligi oraz frajdę z gry. Jak będziemy ciągnąć za uszy graczy, którzy po prostu nie są aktywni lub nie angażują się w grę na tyle, by wykorzystać całe salary aż pod hard cap, to raczej ogólnej sytuacji to i tak nie poprawi.

Offline

 

#4 2023-06-29 20:50:17

 Dymu90

President of Basketball Operations

Zarejestrowany: 2013-05-24
Posty: 562
Punktów :   
WWW

Re: Propozycje zmian w CBA

Jestem za wprowadzeniem kolejności podpisywania kontaktów. To znacznie uatrakcyjniłoby rynek FA.

+1 do pomysłu Kuby ze skróceniem czasu na przebijanie ofert, bo blokowanie jest u nas znaną praktyką.

Ja od siebie dorzuciłbym najpierw rynek dla maksymalnych kontraktów, coś w stylu moratorium jakie mamy w NBA. Osoby z cap space rzucają najpierw maksy komu uważają i licytujemy tylko tych graczy. Bez śmiesznych ofert typu 4x5mln, od ktorych często zaczynamy. Moglibyśmy dać tutaj ograniczenie, że można w tym moratorium dać takie maksy tylko 2-3 zawodnikom. To znacznie zmniejszyłoby ilość kontraktów jakie widzieliśmy w tej lidze (Towns, Trae), a zwiększyłoby szanse dla ludzi z cap space na podpisanie kogoś. W takim przypadku właściciel PB gracza mógłby przebić go tylko 4-letnim maksem.

Offline

 

#5 2023-06-30 08:35:20

 Dymu90

President of Basketball Operations

Zarejestrowany: 2013-05-24
Posty: 562
Punktów :   
WWW

Re: Propozycje zmian w CBA

Ewentualnie, takie moratorium moglibyśmy wprowadzić tylko dla zawodników RFA żeby ułatwić przejrzystość.

Offline

 

#6 2023-06-30 08:46:24

oeskaer

Komisarz

Zarejestrowany: 2015-10-13
Posty: 910

Re: Propozycje zmian w CBA

Jeszcze jedna kwestia - w Twoim pomyśle, Kuba, ważna jest ta data "rozliczenia" sezonu, bo zakładam, że sporo ogarniętych GMów będzie chciało zejść z salary przed tą datą. Nie mam przekonania, czy to wiele zmieni, ale wstępnie jestem gotów to przetestować, jeśli dużo osób uzna, że to dobry pomysł.

Offline

 

#7 2023-07-02 11:55:50

 PawełJ

President of Basketball Operations

Skąd: Wągrowiec
Zarejestrowany: 2020-12-09
Posty: 176
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

Co do pomysłów Kuby to
1. Jestem na nie
2. Jestem na tak
3. Jestem na tak

Popieram pomysł Lucka z kolejnością podpisanych umów.

Oskar jako moment rozliczenia sezonu najlepiej przyjąć 30 czerwca, od 01 lipca mamy nowe salary itd.


GM Raptors

Offline

 

#8 2023-07-02 13:49:37

jkrecidlo

Komisarz

Zarejestrowany: 2017-09-02
Posty: 589
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

oeskaer napisał:

Jeszcze jedna kwestia - w Twoim pomyśle, Kuba, ważna jest ta data "rozliczenia" sezonu, bo zakładam, że sporo ogarniętych GMów będzie chciało zejść z salary przed tą datą. Nie mam przekonania, czy to wiele zmieni, ale wstępnie jestem gotów to przetestować, jeśli dużo osób uzna, że to dobry pomysł.

W NBA za tę datę przyjmowany jest koniec sezonu regularnego – i moim zdaniem jest to OK, bo po trade deadline masz jeszcze margines na ewentualne podpisanie kogoś z praw/z rynku FA.

Jeśli nie wprowadzimy jakiegokolwiek ograniczenia wydatków, to równie dobrze za salary cap można uważać hard cap. To bez sensu.

Offline

 

#9 2023-07-03 22:18:15

Lucek71

President of Basketball Operations

Zarejestrowany: 2022-07-14
Posty: 181
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

Czyli przedostatniego dnia sezonu zwalniamy gracza (graczy) na kończącej się umowie, żeby zejść poniżej Apron. Nie jest to, moim zdaniem, przepis trudny do ominięcia.


GM Jazz
kontakt: TT - @lucek71
             @ - lucek71@gmail.com

Offline

 

#10 2023-07-03 22:21:15

oeskaer

Komisarz

Zarejestrowany: 2015-10-13
Posty: 910

Re: Propozycje zmian w CBA

Lucek71 napisał:

Czyli przedostatniego dnia sezonu zwalniamy gracza (graczy) na kończącej się umowie, żeby zejść poniżej Apron. Nie jest to, moim zdaniem, przepis trudny do ominięcia.

Nie no, zwolnienie z umowy nie sprawia, że kasa nie zostaje w salary na dany rok, więc to nie byłoby tak łatwe do obejścia.

Offline

 

#11 2023-07-03 22:38:28

solekck

Komisarz

Zarejestrowany: 2013-05-24
Posty: 564
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

A może nie robić żadnej daty "rozliczenia", tylko postawić sprawę zero-jedynkowo: jesteś powyżej Apron w dowolnym momencie, nie możesz wymieniać picków, nie masz wyjątków, nie przyjmujesz więcej kasy dopóki nie zejdziesz poniżej. To sprawi, że w każdej chwili trzeba będzie mieć to na uwadze, a nie tylko w momencie "rozliczenia" sezonu. Np. podpisując własnych wolnych agentów GM będzie musiał się mocno zastanowić czy przebić kontrakt innego zespołu i wejść ponad Apron, czy może jednak odpuścić gracza i zachować większą elastyczność.

Offline

 

#12 2023-07-04 16:10:19

Lucek71

President of Basketball Operations

Zarejestrowany: 2022-07-14
Posty: 181
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

oeskaer napisał:

Lucek71 napisał:

Czyli przedostatniego dnia sezonu zwalniamy gracza (graczy) na kończącej się umowie, żeby zejść poniżej Apron. Nie jest to, moim zdaniem, przepis trudny do ominięcia.

Nie no, zwolnienie z umowy nie sprawia, że kasa nie zostaje w salary na dany rok, więc to nie byłoby tak łatwe do obejścia.

W sezon powinniśmy wchodzić tylko ze zobowiązaniami z danego okresu finansowego,. Jeśli mam ponosić konsekwencje na kolejny sezon, bo np. skorzystałem z DPE, to jestem przeciw takiemu pomysłowi. Bardziej przekonuje mnie propozycja Damiana.

Ostatnio edytowany przez Lucek71 (2023-07-04 16:27:01)


GM Jazz
kontakt: TT - @lucek71
             @ - lucek71@gmail.com

Offline

 

#13 2023-07-14 14:48:18

host3234

President of Basketball Operations

Zarejestrowany: 2013-06-23
Posty: 1180
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

Dymu90 napisał:

Jestem za wprowadzeniem kolejności podpisywania kontaktów. To znacznie uatrakcyjniłoby rynek FA.

+1 do pomysłu Kuby ze skróceniem czasu na przebijanie ofert, bo blokowanie jest u nas znaną praktyką.

Ja od siebie dorzuciłbym najpierw rynek dla maksymalnych kontraktów, coś w stylu moratorium jakie mamy w NBA. Osoby z cap space rzucają najpierw maksy komu uważają i licytujemy tylko tych graczy. Bez śmiesznych ofert typu 4x5mln, od ktorych często zaczynamy. Moglibyśmy dać tutaj ograniczenie, że można w tym moratorium dać takie maksy tylko 2-3 zawodnikom. To znacznie zmniejszyłoby ilość kontraktów jakie widzieliśmy w tej lidze (Towns, Trae), a zwiększyłoby szanse dla ludzi z cap space na podpisanie kogoś. W takim przypadku właściciel PB gracza mógłby przebić go tylko 4-letnim maksem.

To jest super pomysł i łączy się też z punktem nr 2 od Kuby.

Osoby z cap-space mają czesto problem w co uderzyć:
1. Tracić całe cap-space na oferowanie komuś maxa (tylko po to, by opo 24 godzinach zostać przebitym 4-letnim maxem od właściciela gracza), a w tym czasie inni gracze znikają z rynku
2. Olać top graczy i oferowanie im maxa i licytować się o średnich graczy, bo ich mają szanse wyrwać. To kończy się tym, że maksymalni gracze nie są podpisywanie na maxie, a średni gracze są przepłacani w opór, bo o nich może toczyć się chociaż jakaś licytacja sensowna. Topowe drużyny mają więc graczy po taniości, a ludzie aspirujący do wskoczenia na poziom wyżej muszą zadowolić się przepłąconymi średniakami, którzy nijak im potem nie pomagają. 

Jeśli ktoś chce zaoferowac maxa (3- lub 4-letniego) SWOJEMU graczowi to tylko i wyłącznie przed startem FA.Potem traci się prawo do oferowania maxa i trzeba się liczyć z tym, że ktoś może nam gracza podjebać. Tak samo przeciez wygląda to w normalnej lidze - nie jestes w stanie dogadac maksymalnej umowy z graczem to licz się z tym, że się wkurwi i przyjmie maksymalna ofertę od innej druzyny.

Offline

 

#14 2023-07-14 14:52:52

host3234

President of Basketball Operations

Zarejestrowany: 2013-06-23
Posty: 1180
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

solekck napisał:

A może nie robić żadnej daty "rozliczenia", tylko postawić sprawę zero-jedynkowo: jesteś powyżej Apron w dowolnym momencie, nie możesz wymieniać picków, nie masz wyjątków, nie przyjmujesz więcej kasy dopóki nie zejdziesz poniżej. To sprawi, że w każdej chwili trzeba będzie mieć to na uwadze, a nie tylko w momencie "rozliczenia" sezonu. Np. podpisując własnych wolnych agentów GM będzie musiał się mocno zastanowić czy przebić kontrakt innego zespołu i wejść ponad Apron, czy może jednak odpuścić gracza i zachować większą elastyczność.

A co jeśli podpisując gracza z wykorzystaniem jestem poniżej apronu, a potem w trakcie sezonu chcę go przekroczyć w ramach jakiejs wymiany?
Czy podpisanie gracza na jakims wyjątku narzuca mi hard-cap jakiś, czy pozostajemy po tym, że dodatkowe restrykcje (nie możesz wymieniać picków, nie masz wyjątków, nie przyjmujesz więcej kasy) obowiązują tylko od momentu przekroczenia APRONu i znikają w momencie zejścia poniżej niego?
Bo preferowałbym raczej opcję nr 2, czyli:
-> jeśli znajdujesz się w danym momencie powyżej APRONu - nie masz opcji wymiany picków, nie masz wyjątków, nie możesz łykać wiecej niż oddajesz (ani dolara!)
-> jeśli znajdujesz się w danym momencie poniżej APRONu - możesz robić to co zakazne w punkcie powyższym

Offline

 

#15 2023-07-14 15:45:38

solekck

Komisarz

Zarejestrowany: 2013-05-24
Posty: 564
Punktów :   

Re: Propozycje zmian w CBA

host3234 napisał:

Dymu90 napisał:

Jestem za wprowadzeniem kolejności podpisywania kontaktów. To znacznie uatrakcyjniłoby rynek FA.

+1 do pomysłu Kuby ze skróceniem czasu na przebijanie ofert, bo blokowanie jest u nas znaną praktyką.

Ja od siebie dorzuciłbym najpierw rynek dla maksymalnych kontraktów, coś w stylu moratorium jakie mamy w NBA. Osoby z cap space rzucają najpierw maksy komu uważają i licytujemy tylko tych graczy. Bez śmiesznych ofert typu 4x5mln, od ktorych często zaczynamy. Moglibyśmy dać tutaj ograniczenie, że można w tym moratorium dać takie maksy tylko 2-3 zawodnikom. To znacznie zmniejszyłoby ilość kontraktów jakie widzieliśmy w tej lidze (Towns, Trae), a zwiększyłoby szanse dla ludzi z cap space na podpisanie kogoś. W takim przypadku właściciel PB gracza mógłby przebić go tylko 4-letnim maksem.

To jest super pomysł i łączy się też z punktem nr 2 od Kuby.

Osoby z cap-space mają czesto problem w co uderzyć:
1. Tracić całe cap-space na oferowanie komuś maxa (tylko po to, by opo 24 godzinach zostać przebitym 4-letnim maxem od właściciela gracza), a w tym czasie inni gracze znikają z rynku
2. Olać top graczy i oferowanie im maxa i licytować się o średnich graczy, bo ich mają szanse wyrwać. To kończy się tym, że maksymalni gracze nie są podpisywanie na maxie, a średni gracze są przepłacani w opór, bo o nich może toczyć się chociaż jakaś licytacja sensowna. Topowe drużyny mają więc graczy po taniości, a ludzie aspirujący do wskoczenia na poziom wyżej muszą zadowolić się przepłąconymi średniakami, którzy nijak im potem nie pomagają. 

Jeśli ktoś chce zaoferowac maxa (3- lub 4-letniego) SWOJEMU graczowi to tylko i wyłącznie przed startem FA.Potem traci się prawo do oferowania maxa i trzeba się liczyć z tym, że ktoś może nam gracza podjebać. Tak samo przeciez wygląda to w normalnej lidze - nie jestes w stanie dogadac maksymalnej umowy z graczem to licz się z tym, że się wkurwi i przyjmie maksymalna ofertę od innej druzyny.

Ale przecież mamy od poprzedniego sezonu zasadę, że 4-letnie maksy można oferować tylko przed rozpoczęciem FA. Jeśli GM się na to nie zdecyduje to w sytuacji, gdy po otwarciu rynku FA jego gracz otrzyma 3-letniego maksa od innego GMa, to nie ma możliwości jego przebicia i traci gracza (bo obowiązuje zasada, że 3-letniego maksa przebija tylko 4-letni maks). Więc ktoś z cap-space'em oferując maksa nie swojemu graczowi ma duże szanse na przejęcie gracza, a dodatkowo nawet jak właściciel gracza pierwszy zaoferuje 3-letniego maksa to zgodnie z CBA inny GM może ofertę wyrównać i przejąć gracza.

host3234 napisał:

solekck napisał:

A może nie robić żadnej daty "rozliczenia", tylko postawić sprawę zero-jedynkowo: jesteś powyżej Apron w dowolnym momencie, nie możesz wymieniać picków, nie masz wyjątków, nie przyjmujesz więcej kasy dopóki nie zejdziesz poniżej. To sprawi, że w każdej chwili trzeba będzie mieć to na uwadze, a nie tylko w momencie "rozliczenia" sezonu. Np. podpisując własnych wolnych agentów GM będzie musiał się mocno zastanowić czy przebić kontrakt innego zespołu i wejść ponad Apron, czy może jednak odpuścić gracza i zachować większą elastyczność.

A co jeśli podpisując gracza z wykorzystaniem jestem poniżej apronu, a potem w trakcie sezonu chcę go przekroczyć w ramach jakiejs wymiany?
Czy podpisanie gracza na jakims wyjątku narzuca mi hard-cap jakiś, czy pozostajemy po tym, że dodatkowe restrykcje (nie możesz wymieniać picków, nie masz wyjątków, nie przyjmujesz więcej kasy) obowiązują tylko od momentu przekroczenia APRONu i znikają w momencie zejścia poniżej niego?
Bo preferowałbym raczej opcję nr 2, czyli:
-> jeśli znajdujesz się w danym momencie powyżej APRONu - nie masz opcji wymiany picków, nie masz wyjątków, nie możesz łykać wiecej niż oddajesz (ani dolara!)
-> jeśli znajdujesz się w danym momencie poniżej APRONu - możesz robić to co zakazne w punkcie powyższym

Wg mnie to powinno być jak najbardziej płynne i działać tak jak w drugiej opcji: jesteś ponad Apron = blokada, zejdziesz poniżej Apron wymianą/amnestią = wracasz do gry. Bez dat "rozliczeń" sezonu. Po prostu, zero-jedynkowo.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.speedway-manager.pun.pl www.aspect.pun.pl www.gra-wwe.pun.pl www.infuam.pun.pl www.husaria-allods.pun.pl